3ο Αντιφασιστικό Φεστιβάλ Παραστατικών Τεχνών

19 - 29 Μαρτίου στο Αυτοδιαχειριζόμενο Θέατρο Εμπρός

| 18/03/2015

Για 3η φορά μέσα σε 1 χρόνo η καλλιτεχνική έκφραση και η πολιτική δράση συναντιούνται σε ένα αυτοργανωμένο φεστιβάλ κόντρα στον φασισμό!

Νέα εποχή με νέα καθήκοντα έχει ξημερώσει στο κοινωνικό και πολιτικό γίγνεσθαι της χώρας εδώ και καιρό. Και σε αυτό το πλαίσιο ίσως κάποιος θα μπορούσε να παρατηρήσει ότι κάποια αντανακλαστικά έχουν χαλαρώσει, όσον αφορά την κινητοποίηση των από κάτω, τους διάφορους τρόπους που αυτή μπορεί να μορφοποιηθεί αλλά και τους ιδιαίτερους σκοπούς που μπορεί να έχει.

Ευτυχώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει με την προσπάθεια που γίνεται για τρίτη φορά από το Αντιφασιστικό Φεστιβάλ Παραστατικών Τεχνών. Εκεί η «κινητοποίηση των από κάτω», για την οποία έγινε λόγος προηγουμένως αποτελεί μια σύνθεση πολλών και διαφορετικών χώρων και τρόπων με ένα κοινό στόχο την αντίθεση με τον φασισμό και την πάλη ενάντια σε αυτόν.

Θέατρο, χορός, μουσική, συζητήσεις, εργαστήρια, κουζίνες και συμμετοχή στην αντιφασιστική πορεία της 21ης Μαρτίου (με προσυγκέντρωση στο Εμπρός στις 13:00), συνθέτουν την προσπάθεια που λαμβάνει χώρα για 3η φορά μέσα σε 1 χρόνο. Κυρίες και κύριοι μην χάσετε την ευκαιρία να παραβρεθείτε σε ένα από τα μεγαλύτερα και πιο ενδιαφέροντα αυτοοργανωμένα καλλιτεχνικά φεστιβάλ ενάντια στον φασισμό!

Διαβάστε το κάλεσμα των διοργανωτών: 

ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΛΕΣΜΑ 
Το Αντιφασιστικό Φεστιβάλ Παραστατικών Τεχνών οργανώνεται από μια πρωτοβουλία καλλιτεχνών με ισχυρή την επιθυμία να δράσουμε ενάντια στα φασιστικά μορφώματα που απειλούν τόσο την ελληνική κοινωνία όσο και ολόκληρη την Ευρώπη. Αρνούμενοι ότι η τέχνη δεν έχει επαφή με την κοινωνία που τη γεννά, στοχεύουμε στο να δημιουργήσουμε μια πλατφόρμα συντονισμού και δράσης ανθρώπων των παραστατικών τεχνών ενάντια στον εκφασισμό των κοινωνιών μας .

Έναν χρόνο πριν, τον Μάρτιο του 2014, το 1ο Αντιφασιστικό Φεστιβάλ Παραστατικών Τεχνών έγινε πράξη στο ελεύθερο, αυτοδιαχειριζόμενο θέατρο ΕΜΠΡΟΣ. 200 καλλιτέχνες, 40 πολιτισμικοί ακτιβιστές και 10.000 κόσμου συμμετείχαν σε μια καλλιτεχνική συνάθροιση-γέφυρα προς την κινηματική δράση, με κορύφωση τη συμμετοχή στην αντιφασιστική διαδήλωση της 21ης Μαρτίου.

Τον Ιούνιο της ίδιας χρονιάς έγινε το 2ο τριήμερο φεστιβάλ στα Προσφυγικά της λεωφόρου Αλεξάνδρας, έναν τόπο μνήμης και αντίστασης, ο οποίος λόγω της πολυπλοκότητας και της ριζοσπαστικότητας της σημερινής του κατάστασης, είναι περιθωριοποιημένος. Η ενεργοποίηση των ιστορικών κτιρίων των Προσφυγικών ανέδειξε τη δυναμική της αντίστασης των κατοίκων τους, αλλά και την ακτιβιστική δράση ως έργο τέχνης, ως ποιητικό συμβάν.

Φέτος οργανώνουμε το 3ο Αντιφασιστικό Φεστιβάλ Παραστατικών Τεχνών στο θέατρο ΕΜΠΡΟΣ από 19 έως 29 Μαρτίου και καλούμε κάθε άνθρωπο ανεξαρτήτως θρησκείας, εθνικότητας, χρώματος, φύλου, σεξουαλικού αυτοπροσδιορισμού, ανάπηρο ή μη, να συμμετάσχει σ’ αυτήν τη μεγάλη γιορτή. Ελάτε να υπερασπιστούμε τον πλούτο της πολυπολιτισμικής κοινωνίας που σέβεται την ανθρώπινη ποικιλομορφία. Ελάτε να κάνουμε τις γειτονιές μας, τους χώρους πολιτισμού και τις πόλεις μας γέφυρες φιλίας, αλληλεγγύης και αντίστασης στην τρομοκρατία του φασισμού.

Θέση μας είναι ότι η τέχνη, άρρηκτα συνδεδεμένη με την ανθρώπινη φύση, παίρνει ως πρώτη ύλη τα κοινωνικά και πολιτικά ζητήματα και αποτελεί βασικό εργαλείο ενάντια στις φασιστικές πρακτικές θανάτου. Θέτει ερωτήματα, διαμορφώνει συνειδήσεις και αντιμάχεται τη μονολιθικότητα του δογματισμού.

Πολιτικό μας πρόταγμα είναι ότι η τέχνη συμβαδίζει με τα κινήματα αλλά δεν πλαισιώνει ατζέντες. Μπορεί να αποτελέσει η ίδια πολιτική θέση που στέκεται μέσα και έξω από το σύστημα που την απειλεί και αρθρώνει τον λόγο της διαλεκτικά: ανοίγει πεδία προβληματισμού και γίνεται εργαλείο πολιτικής χειραφέτησης χωρίς να χάνει την αυτονομία της ως δημιουργική δύναμη. Έτσι όταν η τέχνη υπηρετεί την κοινωνική ανάγκη και όταν η κοινωνική ανάγκη εμπνέει την τέχνη και την τροφοδοτεί, υπηρετείται τόσο η ποιότητα της τέχνης όσο και η τέχνη της πολιτικής.

Ο φασισμός είναι γέννημα του καπιταλισμού, του ρατσισμού, του σεξισμού και του εθνικισμού. Ο φασισμός δεν είναι εγγενές στοιχείο του ανθρώπου αλλά γεννάται κάτω από συγκεκριμένες κοινωνικές συνθήκες και για συγκεκριμένους σκοπούς. Τόσο στη σκηνή όσο και στην πλατεία του θεάτρου και στους δρόμους, ενώνουμε τις δυνάμεις και κάνουμε οίστρο της ζωής τον φόβο του θανάτου.

Ενάντια στο σκοτάδι του φασισμού ανάβουμε τα φώτα της σκηνής!

[hr]

Δείτε το trailer του φεστιβάλ:

[hr]

[hr]

Δείτε το πρόγραμμα: 

[hr]

ΠΕΜΠΤΗ 19/3

18.30 «Η Έξοδος» | Ομάδα Άνιμα
20.00 «Ο κύκλος των «μάταιων» πράξεων» του Σπύρου Τζόκα | Ομάδα Πείρα(γ)μα
21.00 Πολυφωνικό Σύνολο Χαονία (στο φουαγιέ και έξω)
21.00 Μάθημα tango & Milonga από το εργαστηρι χορού Danzarín (πλ. Αγ. αναργύρων, έξω από το ΕΜΠΡΟΣ)
21.30  «Ρωμαίος και Ιουλιέτα για δυο» | Ομάδα ΙΔΕΑ
23.00 Δε Variete των Μάκη Παπαδημητρατου & Αντώνη Τσιοτσιόπουλου + guest Φοίβος Δεληβοριάς

Sophie Scholl (Από τις λεγόμενες  μάσκες του προηγούμενου Αντιφασιστικού Φεστιβάλ Παραστατικών Τεχνών)

Sophie Scholl (Από τις λεγόμενες μάσκες του προηγούμενου Αντιφασιστικού Φεστιβάλ Παραστατικών Τεχνών)

[hr]

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20/3*

16.00-18.00 ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: «Ναζιστικό έγκλημα στη σύγχρονη Ελλάδα και άνθρωποι με αναπηρία.»

– Ανοιχτή συζήτηση της ΚΙΝΗΣΗΣ ΧΕΙΡΑΦΕΤΗΣΗΣ ΑμεΑ: ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΝΟΧΗ

– Προβολή Ντοκιμαντέρ του Ρόμπερτ Κριγκ «Ανάξιος για να ζήσει» «Unworthy of Living» Lebensunwert, Γερμανία, 2005, 45’

– Εισηγήσεις: «Από τη σιωπηλή υποστήριξη ως την ολοκληρωτική διάπραξη, ο νόμος της σιωπής και ο ρόλος των αντιφασιστικών κινημάτων»
Εισηγητές: Αντώνης Ρέλλας (σκηνοθέτης, ακτιβιστής με αναπηρία) Πωλίνα Παπανικολάου (εγκληματολόγος) Αντώνης Σκορδίλης (δημοσιογράφος) μέσω skype

18.00 «Ο Ριγκολιός – Το ταξίδι μιας ρίγας» | Ομάδα Plasters
20.00 «4ο Σώμα» | Χοροθέατρο ΔΑΓΙΠΟΛΗ ( Κίνηση Καλλιτεχνών με Αναπηρία)
21.00 «Βόϋτσεκ»του Γκέοργκ ΜπύχνερAFPT_programma_martios_2015_web | Ομάδα Σημείο Μηδέν
22.30 «Μπροζ Γκρεμόζ» | Masterz of Stringz
23.30 LIVE Δανάη Παναγιωτοπούλου

Παράλληλες δράσεις: 18.00-22.00 Δωρεάν τεστ H.I.V, ηπατίτιδας Β και C

Federico García Lorca

Federico García Lorca

[hr]

ΣΑΒΒΑΤΟ 21/3*

11.00 «Αίσωπος – Αδελφοί Γκριμ=παιχνίδι» | Ομάδα Τόπι
13.00 ΠΡΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΟ ΕΜΠΡΟΣ για τη συμμετοχή στην πορεία για την Παγκόσμια μέρα κατά του φασισμού και του ρατσισμού
18.00-21.00 ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: Αγώνας κατά του στιγματισμού οροθετικών ατόμων και sex workers | Ομάδα Δράσης ενάντια στην Αστυνομική βία/αυθαιρεσία και τον Εκφασισμό της Καθημερινότητας​
– Αποσπάσματα της παράστασης: «Sex Trafficking» | Ομάδα Όνειρο

Εισηγήσεις:
α. Κατερίνα Μάτσα (ψυχίατρος): Κοινωνική κρίση και «αποδιοπομπαίοι τράγοι»: από τον στιγματισμό στον εξοστρακισμό και τη διαπόμπευση
β. Ζακ Κωστόπουλος (ακτιβιστής): Σιωπή, προκατάληψη και στίγμα: ένα επικίνδυνο κοκτέιλ
γ. Κωσταντής Καμπουράκης (Σύμβουλος Εξαρτήσεων, μέλος του ΔΣ της Act up) & Μαρία Καραμητσοπούλου (ανθρωπολόγος):  Νεοφιλελεύθερα αδιέξοδα: το παράδειγμα των ακρωτηριασμένων σωμάτων στους “βόθρους” της Φυλής

– Συζήτηση με το κοινό

– Έκθεση φωτογραφίας«Ανδρικό Τράφικινγκ: Αττική – Ανθρώπινες Μηχανές» στο Φουαγιέ
(Τις μαρτυρίες του έργου“Sex Trafficking”, ενισχύουν οι φωτογραφίες του Paolo Patrizi με τίτλο «Migrant Sex Workers», καθώς και φωτογραφίες της Αλεξάνδρας Μένογλου και του Κωσταντή Καμπουράκη, τραβηγμένες στον Ελαιώνα και το Σταθμό Λαρίσης, από το φωτογραφικό αρχείο της ACTUP)

– Προβολή ντοκιμαντέρ «Ruins» της Ζωής Μαυρουδή (με ελληνικούς υπότιτλους) στο Φουαγιέ

21.00 «Α- Στερητικό» | Ομάδα Συντεταγμένοι
23.00 LIVE Sexy Christians, Didi Fadul & Afro Cargo

*Παράλληλες δράσεις: 18.00-22.00 Δωρεάν τεστ H.I.V, ηπατίτιδας Β και C, από τις 18.00 εθνικές κουζίνες – Αφγανιστάν, Σουδάν, Συρία

antifa_mask_a4_angela_davis

Angela Yvonne Davis

[hr]

ΚΥΡΙΑΚΗ 22/3*

12.00 «Ο Καραγκιόζης θέλει ειρήνη» θέατρο σκιών για παιδιά
13.00 «Ξε-περνώντας τα Σύνορα»Bιωματικό εργαστήριο για παιδιά 9+ ετών| Oμάδα «Απο το Μηδέν στο Άπειρο»
15.00-17.00 Συζήτηση: «Το κατηγορητήριο της Χρυσής Αυγής -Οι μαρτυρίες των θυμάτων»

– Εισηγήσεις από εκπροσώπους της Πολιτικής Αγωγής του Αντιφασιστικού Κινήματος και του Δικτύου Καταγραφής Ρατσιστικών Επιθέσεων.
Εισηγητές:
α. Θανάσης Καμπαγιάννης (εκπρόσωπος της Πολιτικής Αγωγής του Αντιφασιστικού Κινήματος
Εκπρόσωπος του Δικτύου Καταγραφής Ρατσιστικών Επιθέσεων)
β. Γιώργος Τσιάκαλος (καθηγητής ΑΠΘ)
γ. Φίλοι και Συγγενείς Παύλου Φύσσα
δ. Προσωπικές μαρτυρίες θυμάτων των φασιστικών επιθέσεων

17.30 «Εβίβα» | Μελίνα Σκούφου, Γεωργία Μπούρδα
19.00 «Βρωμιά» του Robert Schneider | Σελίδα 231
20.30 Αδέσποτες Σκύλες στο Βαλς των βρώμικων δρόμων 4
10.30 LIVE Νατάσσα Μωϋσόγλου, Μάνος Πυροβολάκης

*Παράλληλες δράσεις: 18.00-22.00 Δωρεάν τεστ H.I.V, ηπατίτιδας Β και C, από τις 18.00 εθνικές κουζίνες – Αφγανιστάν, Σουδάν, Συρία

Dario Fo

Dario Fo

[hr]

ΔΕΥΤΕΡΑ 23/3

16.00-18.00 Συζήτηση: «Θεσμικός Ρατσισμός ή  Η τέχνη του αποκλεισμού» | Από την Κίνηση Καλλιτεχνών με Αναπηρία

– Το Π.Δ. 370/1983 ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ περί φοίτησης στις δραματικές σχολές για εκείνους/ες που δεν τηρούν προδιαγραφές «κανονικότητας»

Εισηγητές:
Αντρέας Κουζέλης (κοινωνιολόγος, συγγραφέας)
Αντώνης Ρέλλας (σκηνοθέτης, ακτιβιστής με αναπηρία)
Μάνια Παπαδημητρίου (ηθοποιός, σκηνοθέτις)
Σωτήρης Δανιγγέλης (blogger, υπεύθυνος επικοινωνίας)

18.00 «Αυτό που εγώ ονομάζω Λήθη»Λοράν Μοβινιέ | Δήμητρα Σύρου
19.00 «Ανθρώπινοι ζωολογικοί κήποι» | Quilombola
20.00 «Πείνα» του Κνουτ Χάμσουν | Πέρης Μιχαηλίδης
21.15 «Το Ρωμαϊκό Λουτρό» του Στανισλάβ  Στρατίεβ | Κώστας Παπακωνσταντίνου
23.00 LIVE Αγγελική Τουμπανάκη and the Brass Bastardz

antifa_jara_victor

Victor Jara

[hr]

ΤΡΙΤΗ 24/3


16.00-18.00 ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά

-«Tαξιδεύοντας στις πολυρυθμίες της Δυτικής Αφρικής» εργαστήριο Αφρικανικών Κρουστών | Mιχάλης Afolayan, Πολιτιστικό Kέντρο Aφρικανικής Tέχνης anasa

– Mίνι συναυλία με μαθητές της σχολής Πολιτιστικού Kέντρο Aφρικανικής Tέχνης anasa

– Χορευτικό συγκρότημα Κοινότητας Αγίου Μαυρικίου

18.00-20.00 Συζήτηση: Ιθαγένεια, Άσυλο, Ένταξη: Οι μεταναστευτικές οργανώσεις & κοινότητες, Η δεύτερη γενιά | «Citizenship, Asylum, Integration»

Συντονισμός: Άντα Παπαϊωάννου  (Generation 2.0)
Εισηγητές:
– Νίκος Odubitan και  Άντα Παπαϊωάννου  (Generation 2.0): «Ιθαγένεια και ένταξη δεύτερης γενιάς»
«Citizenship and integration of second generation»
– Yunous Muhamadi  (Φόρουμ Προσφύγων): «Πολιτικές για το Άσυλο» «Asylum policies»
– Addisalem Abebe  (Ένωση Αφρικανών Γυναικών): «Γυναίκες, νομιμοποίηση, πολιτογράφηση»
«Women, legalization, naturalization»
– Joanna Ragasa (Kasapi and DIWATA, εκπρόσωπος του Υπουργείου Μεταναστευτικής Πολιτικής): «9 Προτάσεις για τις Πολιτικές για την Ιθαγένεια» «9 proposals for the policies on citizenship»

20.00 Shahid Silan (Σαχιντ Σιλαν) Συγκρότημα παραδοσιακών χορών | Πολιτιστικό Κέντρο Κουρδιστάν
20.30 LIVE Marta Moroleón
21.30 «Τα καθημερινά των μεταναστών» | Ομάδα Πολυ-ALWAN
23.30 LIVE Hip-hop βραδιά κατά του φασισμού: Brak- Χνάρια, Lyrical Punishment, Tiny Jackal, Mistah Rude

Rosa Parks

Rosa Parks

[hr]

ΤΕΤΑΡΤΗ 25/3

16.00-18.00 ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: «Which side are you on» | Τέχνη εν Κινήσει

Συζήτηση: «Σύγχρονη πολιτική τέχνη: πώς θα γίνουμε κοινωνικά παρεμβατικοί & πολιτικά επικίνδυνοι» | 
Τέχνη Εν Κινήσει

Συντονισμός Συζήτησης: Αγγελική Τόμπρου
Ομιλητές/αρχικοί εισηγητές:
– Μιχάλης Παπαμακάριος (δημοσιογράφος, συγγραφέας)
– Βασίλης Κουκαλάνι (ηθοποιός, σκηνοθέτης, μέλος της Αντιφασιστικής Πρωτοβουλίας Παραστατικών Τεχνών)
– Παύλος Αναστούλης (μέλος της συλλογικότητας Τέχνη Εν Κινήσει)

18.00 ΣΤΕΝ.
19.30 Η ακτιβιστική Ομάδα Θέατρο του Καταπιεσμένου παρουσιάζει τη συμμετοχική παράσταση θεάτρου φόρουμ «Πλην Όμως…»
22.30 LIVE Magic de Spell & Γιάννης Παλαμίδας | Mc Yinka | Φράξια | Παυλέας, Μαρία, Νίκος (JazzMatazz)

 

Λέλα Καραγιάννη

Λέλα Καραγιάννη

[hr]

ΠΕΜΠΤΗ 26/3

16.00-17.00 Παρουσίαση-βιντεοπροβολή με θέμα τα Κέντρα Κράτησης-Στρατόπεδα Συγκέντρωσης Μεταναστών | Ανοιχτή Πρωτοβουλία ενάντια στα κέντρα κράτησης

17.00-19.45 Συζήτηση: «Διάχυση εθνοκεντρικής ρητορικής στην αριστερά, συμμαχίες και κινήματα στην Ευρώπη | HIT AND RUN

Εισηγητής: Λευτέρης Βασιλόπουλος (συντάκτης Hit and Run)
Ομιλητές:
Στέλιος Ελληνιάδης (δημοσιογράφος)
Τάσος Κωστόπουλος (δημοσιογράφος)
Άντα Διάλλα (ιστορικός)
Κώστας Παπαδάκης (δικηγόρος)

20.00 «KISKA» | Ομάδα ChameleoN
21.15 «Ο Ρόζενκραντζ και ο Γκίλντενστερν είναι νεκροί» | Ομάδα Εν Δράσει
23.00 LIVE Burger Project

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27/3* 

18.30 «Ιστορίες του κοινού» | Ομάδα PlayBack Ground
20.00  «Kassandra» | Ομάδα 1+1=1, Δέσποινα Σαραφείδου
21.00 Κενό Δίκτυο «Οπλισμένες Λέξεις ενάντια στον φασισμό»

– Ανοιχτή συζήτηση: «Το πνεύμα & η γενεαλογία του ναζισμού και του φασισμού. Ρίζες και προτάγματα της ναζιστικής και φασιστικής αφήγησης.»

Ποιές ήταν οι αιτίες αλλά και οι ρίζες μέσα από τις οποίες το ναζιστικό και το φασιστικό μόρφωμα εμφάνισε το σκοτεινό του πρόσωπο στον Κόσμο; Ήταν κάποιο ειδικό προϊόν μονάχα της Ιταλίας και της Γερμανίας όπου πρωτοεμφανίστηκε; Ήταν απλά συμπαιγνία των μεγαλοαστών ή αντιθέτως χρησιμοποίησε απλά το φόβητρο της προέλασης του κομμουνισμού για να εκφράσει ένα νέο αντιδραστικό πρόταγμα που συνθέτει ετερόκλητα χαρακτηριστικά στην τελική μορφή που ονομάστηκε «ολοκληρωτισμός»; Ποιές οι σχέσεις του με τον ρομαντισμό, την τεχνοκρατία και τον μοντερνισμό; Τέλος το θέμα αυτής της παρουσίασης θα έχει να κάνει και με τις βαθύτερες κατά την γνώμη μας ρίζες από τις οποίες το φασιστικό τέρας, συνεχίζει να εμφανίζεται και μάλιστα με μαζικότητα στις κοινωνίες του 21ου αιώνα, ρίζες που εάν δεν γίνουν κατανοητές δεν μπορεί να συγκροτηθεί θεωρία και δράση ικανή να πολεμήσει με ουσιαστικούς όρους ενάντια στα φασιστικά και ναζιστικά μορφώματα.

Ομιλητές / εισηγητές από την συλλογικότητα Κενό Δίκτυο: Γιάννης Ραουζαίος (αρθρογράφος, συγγραφέας) Γιώργος Σπυρόπουλος (διδάκτωρ Πολιτικών Επιστημών) και σύντροφοι από άλλες συλλογικότητες

– Μulti media δράση ποίησης

Ποίηση:  Σίσσυ Δουτσίου, Γιάννης Ραουζαίος, Τάσος Σαγρής, Oρέστης Μπατάκης, Στέλλα Καλογήρου,  Κατερίνα Ζησάκη, Πηνελόπη Δ.

Sound: d.j. Junior X / d.j. War VIDEO ART: Void Optical Art Laboratories

22.50 LIVE EleKtroBalKana, Cruel Anagrams, Petros Floorfiller DJ set

*Παράλληλες δράσεις: 18.00-22.00 Δωρεάν τεστ H.I.V, ηπατίτιδας Β,C

Bertolt Brecht

Bertolt Brecht

[hr]

ΣΑΒΒΑΤΟ 28/3*

11.00 «Ακούς τη Γιορτή;» παιδική παράσταση | Τα Τσόκαρα
12.30  «Τα Αδύνατα Δυνατά – ο μικρός Νεόφυτος σε περιπέτειες» παιδική παράσταση | Πολιτιστική Εταιρεία ΦΡΕΟΝ
14.00-19.00 ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: «Η εκπαίδευση αλλιώς… ή τα σχολεία πάνε ένα βήμα εμπρός». Σύγχρονες προσεγγίσεις σε μια κοινωνία σε μετάβαση από εκπαιδευτικούς και παιδιά με όπλο την τέχνη.

ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΔΙΣΤΟΜΟΥ:
Φρόσω Δουρή, δασκάλα (μέλος της Αντιφασιστικής Κίνησης Διστόμου): Μια βιωματική προσέγγιση στο σχολείο για τη σφαγή του Διστόμου (1944)

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΟΜΑΔΑ «ΤΟ ΣΚΑΣΙΑΡΧΕΙΟ- ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΙ ΨΗΛΑΦΙΣΜΟΙ για ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ»:

εισηγήσεις, προβολές & ανοιχτή συζήτηση :
– Χαράλαμπος Μπαλτάς (δάσκαλος, μέλος της παιδαγωγικής ομάδας «Το Σκασιαρχείο»): «Απαγορευμένη γνώση: η περίπτωση της λογοκρισίας του αναγνωστικού “Οι φιλίες των παιδιών» (2014)»
– Συζήτηση (20΄)
– Νίκος Θεοδοσίου (σκηνοθέτης, μέλος της παιδαγωγικής ομάδας «Το Σκασιαρχείο): «Η ματιά των νέων στα σύγχρονα προβλήματα της κοινωνίας (κρίση, ανεργία, ρατσισμός)»

Προβολή μαθητικών ταινιών μικρού μήκους:
Άρτεμις και Αλέξανδρος: Ένα ταξίδι, 10’, Μουσικό Σχολείο Αλίμου
Όμορφη μέρα, 11’4’’, 13ο ΓΕΛ Περιστερίου
Επείγον Περιστατικό, 6’, Γυμνάσιο Λ.Τ Παξών)
Στη γη του πουθενά, 6’, Γυμνάσιο Λ.Τ Κουφονησίων
Θα δούμε, 11’3’’, 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου
Αντιγόνη, 10’23’’, Ομάδα Απαισιότατες 4
Το πολύχρωμο χωριό, 4’17’’, Δημοτικό Σχολείο Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Αλσούπολης.
Συνολική διάρκεια προβολών: 59 λεπτά

Συζήτηση (30΄)

Προβολή ταινίας: «Ο δάσκαλος που άφηνε τα παιδιά να ονειρεύονται» (2006, 90′)  του Daniel Losset – διακίνηση και υποτιτλισμός Παιδαγωγική Ομάδα «Το Σκασιαρχείο – πειραματικοί ψηλαφισμοί για ένα σχολείο της κοινότητας»

Συζήτηση για την αντιφασιστική εκπαίδευση και το σχολείο που ονειρευόμαστε (60΄)

– Έλενα Μολασιώτη & Αθηνά Καρανάση (δασκάλες): «Tribute to Salvador Dali» (5′, 2014) – ένα μαθητικό φιλμ του 35ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών

ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΘΕΑΤΡΟ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

19.00 «Οδύσσεια» | Patari Project
20.00 «Ικέτιδες» του Αισχύλου
21.40 «Το Θείο Τραγί»
23.00 LIVE αγόριαstonilio

*Παράλληλες δράσεις: 18.00-22.00 Δωρεάν τεστ H.I.V, ηπατίτιδας Β και C | 12.00-15.00 Ξενάγηση στο Μουσείο πολιτικών εξόριστων Άη Στράτη

Μάνος Λοΐζος

Μάνος Λοΐζος

[hr]

ΚΥΡΙΑΚΗ 29/3 *

12.00 Mr. & Mrs Bubble παιδική παράσταση
13.30 «Θεατροδρόμιο Κουατακέρου»  παιδική παράσταση | Ομάδα Άκρων
15.00-17.00 Κοινή συνέλευση Αντιφασιστικού Φεστιβάλ Παραστατικών Τεχνών & ελεύθερου αυτοδιαχεριζόμενου θεάτρου ΕΜΠΡΟΣ: «Πρώτος απολογισμός και η συνέχεια»
17.30 «Επιμένω» πολιτική performance, εναέρια πανιά | Βάσια Τσώτσου
18.15  «Βικτώρια City» | 12 Χορδές & Νατάσσα Νταϊλιάνη
19.15  «Η Ιστορία του Ζωολογικού Κήπου» | Ομάδα ΘΕ.ΑΜ.Α. (Κίνηση Καλλιτεχνών με Αναπηρία)
20.15 «Passport Project 2» | Zp 87
21.45  LIVE «Delos Project» | Φένια Παπαδόδημα,  φιλοξενούμενος ο Δημήτρης Αποστολάκης
23.00 LIVE Radio Sol & Muchatrela

*Παράλληλες δράσεις: 18.00-22.00 Δωρεάν τεστ H.I.V, ηπατίτιδας Β και C

AFPT_POSTER_banner2

[hr]

Συμμετοχές: 

[hr]

Καλλιτεχνικές ομάδες – θεατρικές παραστάσεις :

Αδέσποτες Σκύλες στο Βαλς των βρώμικων δρόμων 4 | Ομάδα Άνιμα – «Η Έξοδος»|   Το Θείο Τραγί |  ΣΤΕΝ.|  Φένια Παπαδόδημα- «Delos Project»| Ομάδα Σημείο Μηδέν- «Βόϋτσεκ» | Patari Project- «Οδύσσεια»| Ομάδα ΙΔΕΑ (Κ. Γάκης)- «Ρωμαίος και Ιουλιέτα για δυο»| Δε Variete (Μάκης Παπαδημητράτος)| ΔΑΓΙΠΟΛΗ- «4ο Σώμα» |  Ακτιβιστική Ομάδα Θέατρο του Καταπιεσμένου- «Πλήν Όμως» |  Ομάδα Πείρα(γ)μα – « Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΩΝ «ΜΑΤΑΙΩΝ» ΠΡΑΞΕΩΝ του Σπύρου Τζόκα» |  Ομάδα Εν Δράσει –« Ο Ρόζενκραντζ και ο Γκίλντενστερν είναι νεκροί» | Masterz of Stringz – «Μπροζ Γκρεμόζ» | Zp 87 – «Passport Project 2» | Δήμητρα Σύρου | Ομάδα ΘΕ.Α.ΜΑ (Κίνηση Καλλιτεχνών με Αναπηρία – «Η Ιστορία του Ζωολογικού Κήπου»|  Ρωμαϊκό Λουτρό | Πολυφωνικό Σύνολο Χαονία | Quilombola- «Ο λευκός, ο ξένος, αυτός που διαπέρασε τον ουρανό» | Συντεταγμένοι- «Α- Στερητικό»| Πολιτιστική Εταιρεία ΦΡΕΟΝ- «Τα Αδύνατα Δυνατά»|  Ομάδα Τόπι-«Αισωπος-αδελφοί Γκριμ=παιχνιδι»| Τα Τσόκαρα – «Ακούς τη Γιορτή;»| Πέρης Μιχαηλίδης- «Πείνα»| Μάνια Παπαδημητρίου|Dimitris Samir- «Τα καθημερινά του μετανάστη»| PlayBack Ground- «Ιστορίες του κοινού»|  Plaster – «Ριγκολιός» |  12 Χορδές – «Βικτώρια- σίτι»| Σελίδα 231- «Βρωμιά»| Ομάδα Άκρων- «Θεατροδρόμιο Κουατακέρο»| «Εβίβα»|  Mr. & Mrs Bubble| Ομάδα ChameleoN- «KISKA»|  Δ. Σαραφίδου- «Kassandra» | Λίλιαν Καλλίτση- «Η Παραμόρφωση»

Συμμετοχές μουσικών στο 3ο Αντιφά Παραστατικών:

Radio Sol| Muchatrela Band| Burger Project| Socos and the Live Project Band-Αγόρια στον Ήλιο | Κωνσταντίνος Βήτα  Dj- Set| Mc Yinka, Magic De Spell και Γιάννης Παλαμίδας, ΦΡΑΞΙΑ, JazzMatazz (θα παίξουν μαζί σαν συλλογικότητα Τέχνη Εν Κινήσει) | Χνάρια, Brak, Lyrical Punishment, Tiny Jackal, Mistah Rude (Hip Hop Κολλεκτίβες κατά του Φασισμού) | Μάνος Πυροβολάκης| Δανάη Παναγιωτοπούλου| Χαίνης Αποστολάκης| Φοίβος Δεληβοριάς| Αγγελική Τουμπανάκη & The Buzz Bastardz| Νατάσα Μωυσόγλου

Σχολεία και Παιδαγωγικές ομάδες που συμμετέχουν με παραστάσεις, ταινίες και συζητήσεις:

Μουσικό Σχολείο Αλίμου| Γυμνάσιο Λ.Τ Παξών| 13ο ΓΕΛ Περιστερίου| Δημοτικό Σχολείο Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Αλσούπολης| 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου| Ομάδα Απαισιότατες 4| Γυμνάσιο Λ.Τ Κουφονησίων| Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα| Αντιφασιστικής Κίνησης Διστόμου| Παιδαγωγική Ομάδα «Το Σκασιαρχείο – πειραματικοί ψηλαφισμοί για ένα σχολείο της κοινότητας»| Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση| Ανήσυχοι Γονείς Π. Φαλήρου και Ν. Σμύρνης

Κοινότητες Μεταναστών, Καλλιτεχνικές και Ακτιβιστικές Συλλογικότητες :

Αφγανική Κοινότητα Μεταναστών και Προσφύγων στην Ελλάδα| DIWATA, Δίκτυο Φιλιππινέζων Γυναικών στην Ελλάδα| Πολιτιστικός Σύλλογος Μπαγκλαντές “DOEL”, Ελλάδα| Ένωση Αφρικανών Γυναικών| Melissa – Δίκτυο Μεταναστριών στην Ελλάδα| Κοινότητα Κονγκολέζων | Κοινότητα Νιγηριανών Ελλάδας| Κυριακάτικο Σχολείο Μεταναστών| ΚΑΣΑΠΙ – Ένωση Φιλιππινέζων Μεταναστών στην Ελλάδα| Generation 2| Κίνηση Καλλιτεχνών με Αναπηρία| Κίνηση Χειραφέτησης ΑμεΑ, «Μηδενική Ανοχή»| Τέχνη Εν Κινήσει| Hit & Run

AFPT_POSTER_2015_toperiodiko

* Δείτε περισσότερες πληροφορίες : 

https://antifaperformingarts.wordpress.com